Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 3 wzięli udział w kolejnej edycji akcji #SzkołaPamięta 2022. W dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w zajęciach w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, których tematyka dotyczyła historii naszych przodków (uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Moi przodkowie”), ważnych wydarzeń historycznych, rocznic i postaci związanych z Przysuchą. Uczniowie poznali również historię społeczności żydowskiej naszego miasta oraz zabytki kultury judaistycznej. Zostali zapoznani z historią getta przysuskiego oraz jego likwidacji w 1942 roku.
Na lekcjach historii ósmoklasiści rozmawiali na temat Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego oddziału, który zapisał się w historii okolic Przysuchy i Polski.
Na zajęciach religii, języka polskiego, plastyki oraz zajęciach z wychowawcą uczniowie przypominali tradycje związane z Dniem Zadusznym. Przygotowano liczne gazetki okolicznościowe, które znajdują się w salach lekcyjnych oraz na korytarzach szkolnych. Uczniowie pod opieką nauczycieli plastyki przygotowali wystawę prac: „Projekt znicza” oraz „Plakat – Pamiętamy o zmarłych”.
Dzieci z grup 0a i 0b wybrały się na wycieczkę patriotyczną do Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. W sali edukacyjnej dzieci wysłuchały opowieści o II wojnie światowej. Na placu muzealnym oglądały eksponaty wojskowe: czołgi, statek, samoloty i kilkadziesiąt dział. Dzieci wzięły też udział w warsztatach „Od rycerza do żołnierza” oraz spotkały się z przybyszem z przeszłości, który przekazał im garść wiedzy. Dzięki zabawie z elementami interaktywnymi dzieci uczestniczyły w niezwykłej lekcji historii.
Nie mogło również zabraknąć wizyt na przysuskich cmentarzach. Uczniowie oraz przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili groby żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej w 1939, uporządkowali je, odmówili modlitwę za dusze żołnierzy oraz zapalili znicze. Tradycyjnie część uczniów udała się także na grób Stanisława Piedrosia znajdujący się w pobliskim lesie, by go uporządkować, zapalić znicze i wspomnieć jednego z żołnierzy kampanii wrześniowej, walczących na naszym terenie w obronie ojczyzny.
Wszystkie te działania miały na celu rozbudzanie zainteresowania kulturą i tradycją naszego regionu, budowanie poczucia troski o dziedzictwo przeszłości i umacnianie poczucia własnej tożsamości.