104. rocznica odzyskania niepodległości

„Uwięziony ptak nie śpiewa,
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce ptaka szczęśliwego”.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków najważniejsze święto patriotyczne w roku. W tym dniu zarówno dzieci jak i dorośli swoje myśli kierują w przeszłość – do 1918 roku, kiedy w naszym kraju doszło do przełomowych i doniosłych wydarzeń. To właśnie ten rok i 11 listopada na zawsze zapisał się w sercach naszych rodaków. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapy Europy. Przed nią była jeszcze długa i trudna droga wiodąca do odbudowania prawdziwej tożsamości, przywrócenia ludziom wiary w to, że wreszcie są u siebie i mogą decydować o losach swoich i swoich dzieci. Od 104 lat każdy Polak wspomina i niezwykle docenia trud włożony w tamtych dniach w przywrócenie nas w poczet narodów niepodległych.
Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 3 i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 jak zwykle bardzo uroczyście obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości.
Wszyscy członkowie naszej społeczności aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu pięknych uroczystości. Dekoracje w barwach biało-czerwonych ozdobiły korytarze i sale naszej szkoły. „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał na obu akademiach – nasza placówka po raz kolejny wzięła udział w akcji MEN #Szkoładohymnu. Każdy oddział pod opieką wychowawców przygotował krótki występ taneczny, wokalny lub recytatorski, nawiązujący do tradycji i historii Polski. Każda z prezentacji poszczególnych oddziałów wywołała wiele wzruszeń i sprawiła, że tego dnia zatrzymaliśmy się na dłużej w patriotycznej zadumie.
11 listopada delegacja z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach upamiętniających tę ważną rocznicę, zorganizowanych przez Gminę i Miasto Przysucha. Po uroczystej mszy świętej przemaszerowano na Cmentarz Parafialny, gdzie złożono wieńce na grobie żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Po południu w Domu Kultury odbył się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że wszelkie działania, jakie podjęto w przedszkolu, szkole oraz środowisku lokalnym podniosły świadomość młodego pokolenia na temat istoty niepodległości w naszym codziennym życiu.