„Zaelektryzowani” z wizytą w naszej szkole

Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym.
10 lutego 2023 r., tj. w piątek do naszej szkoły przyjechał animator grupy
„Zaelektryzowani” z Lublina, który zaprezentował interaktywny spektakl pt. „Fizyka wszędzie styka”.
Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów naszej szkoły. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel, metan), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten, w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika, z jednoczesnym powtarzaniem zdania i śpiewaniem fragmentu piosenki – ,,zmiana głosu”.
Podczas tej niecodziennej lekcji nasz gość zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia związane z naukami przyrodniczymi. Wśród nich znalazły się: wybuchowa zabawa z wodorem, nadmuchiwanie powietrzem rękawa foliowego. Poza tym nasi uczniowie mogli dowiedzieć się, jak działa i na czym polega: „wodorowa mamba”, latający balon na ciepłe powietrze, wytwarzanie wodoru, odpowiedzieć na pytanie: czy istnieje idealny kształt?, na czym polega „efekt Stroopa”? Różne rekwizyty i substancje sprawiły, że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym laboratorium.
Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody. Pan animator przekazał nam trudną wiedzę z fizyki i chemii z elementami humoru oraz zadbał o to, aby nikt na widowni się nie nudził. Co ważne, animator zwrócił szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń – więc nie próbujcie tego sami bez pozwolenia nauczycieli i rodziców!