Sercem z Ukrainą!

Pomaganie potrzebującym to nieodłączny element funkcjonowania naszego przedszkola i szkoły. Dlatego też cała społeczność ZPO bez wahania włączyła się w pomoc uchodźcom z ogarniętej  wojną Ukrainy. Zaczęliśmy od zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy – produktów spożywczych, środków chemicznych, odzieży i zabawek, które staramy się przekazywać na bieżąco lokalnym świetlicom oraz osobom goszczącym uchodźców w swoich domach, a przede wszystkim rodzinom naszych nowych uczniów. Członkowie Szkolnego Koła PCK od 1 marca prowadzą zbiórkę środków finansowych – kwestują w szkole, a także byli obecni na koncercie z okazji Dnia Kobiet, który odbył się 7 marca w Domu Kultury. Zorganizowali również kiermasz słodkości – uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły dostarczyli wiele pysznych ciast i ciasteczek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Fundusze uzyskane w czasie kiermaszu przekazane zostaną na niezbędną pomoc obywatelom Ukrainy.
Samorząd Uczniowski oraz poszczególne klasy zadbali także o wykonanie i rozwieszenie plakatów, które mówią o naszej solidarności z Ukrainą – wielu uczniów i nauczycieli codziennie nosi przypięte do ubrań serduszka w kolorach ukraińskiej flagi, wielu nosi ubrania w tych kolorach. To drobne, ale ważne gesty. W klasach przeprowadzane są rozmowy o tym, jak najlepiej pomóc kolegom z Ukrainy i ich rodzinom. 
Największą pomoc jednak nasza społeczność szkolna niesie poprzez bardzo serdeczne i ciepłe przyjęcie w szeregi wielu klas nowych kolegów. Uczniowie i nauczyciele starają się, by pobyt i nauka w naszej szkole były dla dzieci i młodzieży z Ukrainy miłym przeżyciem, pozwalającym choć na chwilę zapomnieć o trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli.
Będziemy starali się nieść tę pomoc najlepiej jak umiemy – z sercem na dłoni.
Jesteśmy z Ukrainą!