Warsztaty rękodzieła ludowego

W ostatnim tygodniu marca w kilku klasach młodszych naszej szkoły odbyły się warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Poprowadziła je pani Dominika Lefek – Kustosz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Zajęcia manualne pani Dominika poprzedziła krótką pogadanką na temat Oskara Kolberga oraz istoty zachowywania tradycji w naszych szkołach i domach. Palmy dzieci wykonały własnoręcznie według wskazówek prowadzącej warsztaty. Bazą, na której opiera się konstrukcja palmy, jest trzon, kijek lub patyczek. To od jego długości zależy wielkość palmy. Trzon dzieci wykonały z gałązek wierzbowych oraz trawy, które ciasno związały nicią. Na trzonie ułożyły gałązki bukszpanu lub borówek, zdecydowanie krótsze od wierzbowych i dowiązały dookoła. Najbardziej czasochłonne było przygotowanie kwiatuszków z bibuły, którymi później ozdabiały swoje prace. Dół palemek dzieci oplotły bibułą.