„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć.”
Inspirując się tymi słowami Marka Twaina, uczniowie klas młodszych rozpoczęli sezon wiosennych eskapad.
12 czerwca klasa 1a wraz z paniami: Barbarą Kowalską i Joanną Babicką wyruszyła do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Uczniowie zwiedzili Zwierzyniec Górny, Polskę w Miniaturze i Sabatówkę. Następnie po obiedzie w Przystoczu podziwiali Zwierzyniec Dolny i JuraPark.
Wisienką na torcie była zabawa w ogromnym Parku Zabaw na imponujących dmuchanych zjeżdżalniach. Uśmiechy na buziach uczestników wycieczki są najlepszą recenzją tego wydarzenia i przedsmakiem zbliżających się wakacji.
11 czerwca klasy: IIIa i IIIb połączyły swoje siły i wyruszyły do Warszawy. Pierwszą część wycieczki uczniowie spędzili w miasteczku edukacyjnym MINICITY, gdzie mieli możliwość zapoznania się z wybranymi przez siebie zawodami i sprawdzenia swoich możliwości poprzez praktyczne działanie. Następnie wyruszyli do centrum miasta, gdzie zwiedzali zabytki stolicy. W towarzystwie przewodnika uczniowie poznali historię Zamku Królewskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza, Pomnika Małego Powstańca i Pałacu Nauki i Kultury.
27 maja dzieci z grup OPa i OPb wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Zwiedzanie rozpoczęto od spotkania z czarownicami w Sabatówce. Następnym, najbardziej wyczekiwanym, punktem wycieczki była zabawa w Parku Rozrywki. Dzieci znalazły tam swoje ulubione karuzele, dmuchańce i trampoliny.
Po obiedzie dzieci wyruszyły na zwiedzanie Juraparku, gdzie mogły zobaczyć naturalnych rozmiarów figury prehistorycznych zwierząt. Na trasie na młodych turystów czekało ponad 100 dinozaurów. Trasa podzielona jest na okresy geologiczne, dlatego dzieci mogły przyjrzeć się procesom rozwoju zwierząt na planecie. To, że modele mają faktycznie rozmiary poszczególnych gatunków dinozaurów, pozwoliło na zrozumienie, jak różne i czasami niesamowicie wielkie były to stworzenia.
Kolejną atrakcją była przejażdżka schoolbusem, z którego okien można było oglądać kilkadziesiąt gatunków zwierząt zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych przedstawicieli z innych kontynentów.
Wszystkie dzieci wracały do domu w wyśmienitych humorach i ze wspaniałymi wrażeniami, które na pewno pozostaną z nimi na długo.
22 maja 2024 klasy IIa i IIb wraz z wychowawczyniami wzięły udział w wycieczce do Parku Rozrywki i Miniatur w Krajnie oraz do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.
Spacerując Aleją Miniatur, która umożliwia podróż po całym świecie w zaledwie kilka godzin, uczniowie przenieśli się na prawie wszystkie kontynenty świata, aby poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. Obejrzeli miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Uczestniczyli także w projekcji filmu „Tropikalana przejażdżka” w Kinie 6D.
Następnie mali podróżnicy zwiedzili nowoczesny obiekt multimedialny popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, odkryty podczas badań archeologicznych w Nowej Słupi. Obok znajduje się Osada Starożytna z epoki żelaza – Centrum Kulturowo – Archeologiczne. Uczniowie mogli zobaczyć tam stare chaty i wziąć udział w warsztatach, które zostały odtworzone na podstawie autentycznych archeologicznych znalezisk dokonanych przede wszystkim na terenie Polski. Mieli również możliwość lepienia garnków z gliny ręcznie oraz na specjalnym kole garncarskim.
Dzieci obejrzały wystawę stałą i odbyły multimedialną podróż w czasy starożytnych hutników. Podczas seansu filmu „Geneza Żelaza” przeniosły się w świat żelaza, od kosmicznych początków tego pierwiastka aż po mineralizację skał znalezionych w kopalni w Rudkach. Ostatnim elementem wystawy był film podsumowujący stan wiedzy o badaniach nad starożytnym hutnictwem żelaza oraz stoły multimedialne.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.
23 kwietnia uczniowie klas: Ib i Ic pod opieką pań: Bożeny Bomby, Pauliny Wojciechewicz i Bogusławy Pożogi, wzięli udział w wycieczce klasowej do Radomia. Pierwszym punktem wycieczki była Trickorama, największe centrum iluzji oraz trickartu w Polsce oraz jedno z największych w Europie. Uczniów przywitały wyjątkowe obrazy na ścianach, które wprowadzały w baśniowy trójwymiarowy świat. Dzieci chętnie zaglądały do kalejdoskopów, tuneli nieskończoności i przepaści w niekończącej się bibliotece. Dużą popularnością cieszył się labirynt luster. Dzieci korzystały ze zjeżdżalni i ścianki wspinaczkowej. Chłopcom przypadło do gustu wiszące auto oraz miniboisko do gry w piłkę nożną. Dla osób lubiących nietypowe przeżycia interesujące były krzywe pokoje, gdzie świat widziany był z innej perspektywy, nawet do góry nogami.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Kinie Helios w Radomiu. Dzieci wzięły udział w projekcie edukacyjnym pt. „Kino na temat junior”, który składał się z prelekcji przed seansem, dotyczącej kreatywności oraz projekcji filmu pt. ,,Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka.” Dzieci obejrzały czarującą historię pełną ciepła, humoru i magii. Była to opowieść o przyjaźni, połączona z pokazem niezwykłych talentów. Film dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji.
W drodze powrotnej dzieci dzieliły się swoimi pozytywnymi wrażeniami. Wycieczka wzbogaciła je o ciekawe doświadczenia oraz jeszcze mocniej zintegrowała zespoły klasowe.