Egzamin Ósmoklasisty 2026 za nami

Za nami trzy dni egzaminów. Nasi najstarsi uczniowie napisali swój pierwszy poważny egzamin, który otwiera im drzwi do wybranej szkoły średniej. Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, uczniowie podchodzą do niego bardzo ambitnie, chcąc uzyskać jak najwyższe wyniki i podsumować osiem lat nauki w szkole podstawowej.
11 maja ósmoklasiści zmierzyli się z arkuszem z języka polskiego. Jak wynika z relacji zdających, niektóre zadania okazały się zaskakujące, m.in. przemówienie skierowane do rówieśników na temat tego, że każdy może kształtować swoją przyszłość. Choć sam temat wydał się uczniom interesujący, forma przemówienia pojawiała się dotychczas stosunkowo rzadko. Mogli również wybrać napisanie opowiadania o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury. Tegoroczny arkusz był także wyjątkowy z innego względu — nie zawierał lektury przewodniej. Uczniowie analizowali jedno z opowiadań Stanisława Lema ze zbioru „Bajki robotów”. Zadania zamknięte zostały ocenione jako łatwe, choć część poleceń wydała się niektórym uczniom dość zawiła.
12 maja nasi ósmoklasiści stanęli oko w oko z królową nauk — matematyką. Zadania nie zostały odebrane jako szczególnie trudne, jednak w arkuszu znalazło się kilka podchwytliwych poleceń, wymagających dużego skupienia i dokładnego przemyślenia.
Zaskoczeniem nie okazał się natomiast egzamin z języka angielskiego. Zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte uczniowie ocenili jako przystępne. W części pisemnej mieli za zadanie napisać e-mail na bliski im temat — przygotowany dla cioci prezent w formie albumu fotograficznego.
Teraz uczniowie klas ósmych mogą odetchnąć po dobrze — taką mamy pewność — wykonanym zadaniu i powoli planować kolejne lata swojej edukacji.
Gratulujemy wszystkim wytrwałości i życzymy jak najwyższych wyników!