Klasy siódme na wycieczce przedmiotowej z chemii

W dniu 26 maja 2026 r. klasy 7a, 7b i 7c wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce przedmiotowej z chemii do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Przysusze. Zakład ten w obecnej formie prawnej funkcjonuje od 1997 roku. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą na terenie gminy Przysucha. W skład firmy wchodzą następujące zakłady:

  • Zakład Gospodarki Wodno-Ściekowej,
  • Zakład Oczyszczania Miasta,
  • Zakład Energetyki Cieplnej,
  • Zarządzanie Lokalami.

Zakład Gospodarki Wodno-Ściekowej ma na celu doprowadzenie wody do stanu pełnego bezpieczeństwa i użyteczności. Usuwa z niej szkodliwe substancje oraz poprawia jej smak, zapach i klarowność. Zakład ten zaopatruje również w wodę oraz przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu miasta i gminy Przysucha od klientów indywidualnych oraz podmiotów prawnych.
Uczniowie zostali zapoznani z procesami uzdatniania wody w Stacji Uzdatniania Wody (SUW).
Główne cele stacji uzdatniania wody to:

  • ochrona zdrowia poprzez eliminację zanieczyszczeń mikrobiologicznych (bakterii i wirusów) oraz substancji toksycznych, np. metali ciężkich,
  • uzdatnianie fizykochemiczne polegające na redukcji nadmiaru żelaza i manganu, które powodują żółte plamy na armaturze oraz metaliczny posmak wody, a także zmniejszaniu jej mętności,
  • zmiękczanie wody poprzez usuwanie jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za powstawanie kamienia kotłowego,
  • poprawa walorów smakowych i estetycznych poprzez odfiltrowanie chloru oraz substancji negatywnie wpływających na zapach i barwę wody.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani problematyką uzdatniania wody oraz jej racjonalnym gospodarowaniem. Chętnie zadawali pytania, na które otrzymywali konkretne i wyczerpujące odpowiedzi.
Serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi Zarządu Adamowi Tokarskiemu za umożliwienie nam zwiedzania zakładu. Podziękowania kierujemy również do Pana Alfreda Makówki – kierownika Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej, a także do Pana Tomasza Gizińskiego, który był naszym przewodnikiem po zakładzie.