Co to są Andrzejki?

Andrzejki – wieczór wróżb, odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś andrzejki były traktowane bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę, gromadzącą wiele osób. Najbardziej popularnymi wróżbami są: wylewanie wosku na zimną wodę, losowanie karteczek o symbolicznym znaczeniu czy ustawianie butów.

W Samorządowym Przedszkolu nr 3 przedszkolaki z grup: „Misie”, „Krasnoludki” i „Biedronki” wzięły udział w zabawach i grach przygotowanych przez wychowawczynie. W pięknych kostiumach, w miłej atmosferze poznali tradycję wróżb andrzejkowych. Mamy nadzieję, że wszystkie wróżby się spełnią i na ich wspomnienie przywołają uśmiech na twarzy przedszkolaków.