Turniej Wiedzy Pożarniczej

Po eliminacjach szkolnych, 15 lutego 2024 r. w Domu Kultury w Przysusze odbyły się eliminacje gminne XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej -„Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Turniej ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego. Turniej przeprowadzany jest we wszystkich województwach, od szczebla lokalnego do ogólnopolskiego w trzech grupach wiekowych. Rywalizacja jest przeprowadzona w formie testu pisemnego, zadań praktycznych i finału ustnego.  Ze względu na tematykę Turnieju uczestnicy muszą wykazać się umiejętnościami praktycznymi (np. udzielanie pierwszej pomocy, podstawy gaszenia pożarów) oraz wiedzą m.in. z zakresu chemii, fizyki ,ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, historii, ekologii, a w szczególności wiedzy i umiejętności racjonalnego zachowania w sytuacji niestandardowej i stresującej oraz znajomości sprzętu i jego zastosowania.
Spośród uczestników, uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Przysucha, do następnego etapu wyłoniono tylko laureatów w dwóch kategoriach wiekowych i są to uczniowie naszej szkoły:
w kategorii wiekowej dla klas I-IV I miejsce zdobył:
Gabriel Kapusta z klasy IV B
w kategorii wiekowej klas V-VIII II miejsce zdobył:
Maksymilian Siara z klasy V b
Ogromne brawa dla laureatów i podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu.
Eliminacje powiatowe odbędą się do 15 marca. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy powodzenia w następnym etapie.
(tekst na podstawie: https://zosprp.pl )