Andrzejki 2021

„Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.”
Przysłowia na andrzejki związane były nie tylko z andrzejkowymi wróżbami, czyli przewidywaniem przyszłości. W czasach, gdy prognozy pogody nie dało się sprawdzić w Internecie, obserwacja zjawisk meteorologicznych dostarczała wiedzy na temat tego, jak będą wyglądać najbliższe tygodnie. Noc z 29 na 30 listopada od wieków uchodzi za pełną magii – skoro można wtedy wywróżyć imię przyszłego męża, czemu nie przewidzieć wtedy pogody?
Za nami kolejne andrzejki. O zwyczajach związanych z nimi prowadzone były zajęcia w grupach przedszkolnych i klasach. Mimo, że nie było tradycyjnej zabawy andrzejkowej, Samorząd Uczniowski oraz nauczyciele zadbali o to, by dzieci poznały czarowną atmosferę tego wyjątkowego wieczoru w roku. Były wróżby, czarodziejskie klucze, świece i wosk, serduszka z loteryjką… Wszystko po to, by zaznajomić dzieci z polskimi tradycjami i podarować im trochę radości.