Światowy Dzień Liczby Pi

W dniu 14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę tę wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co odpowiada przybliżonej wartości liczby Pi. Liczba π lub ludolfina to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto – uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”. W klasach czwartych, siódmych i ósmych uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy. W tym celu wykonali eksperyment – mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych  przedmiotów: garnków, nakrętek do słoików, talerzyków, taśmy samoprzylepnej, kubeczków papierowych,  itp., a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Uczniowie mieli dużo radości z matematycznych  zabaw z liczbą Pi.  Obejrzeliśmy również film pt. „Liczba Pi – fakty, nie mity”. Na zakończenie uczniowie rozwiązali krzyżówkę tematycznie związaną z bohaterką dnia.