LIST OTWARTY DO RODZICÓW Zespołu Placówek Oświatowych w Przysusze
Szanowni Państwo!
Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” uchwalonego przez Radę Ministrów i uzyskała dotację celową w wysokości 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki, realizację działań promujących czytelnictwo oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki. Celem tego programu jest uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów.
W związku z uzyskaną dotacją do szkolnej biblioteki zakupiono ponad 600 książek. Są to: powieści obyczajowe, fantasy, literatura dla najmłodszych, literatura popularnonaukowa. Księgozbiór biblioteki uzupełniono również o brakujące lektury.
Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym.
Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy jest czytanie. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno emocjonalne jak i intelektualne.
Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety nawyk czytania książek zanika wraz z rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Na szczęście są jeszcze Rodzice, którzy potrafią zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek.
O pozytywnych skutkach czytania wie chyba każdy z nas.
Kto czyta:
•potrafi lepiej się skoncentrować,
•szybciej zapamiętuje nowe informacje,
•osiąga lepsze wyniki w nauce,
•pisze ciekawsze teksty,
• powiększa swój zasób słownictwa,
•umie poprawnie wyrażać swoje myśli i uczucia,
•łatwiej kojarzy fakty,
•robi mniej błędów ortograficznych,
•ma mnóstwo tematów do rozmów,
•bogaci swoja wiedzę,
•jest zrelaksowany.