Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono w 1931 roku podczas ekologicznej konwencji we Florencji, aby zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem. Dziś jest okazją, aby mówić również o prawach zwierząt, ich etycznym traktowaniu i bezpieczeństwie. W Polsce Dzień Zwierząt został oficjalnie wprowadzony uchwałą Sejmu w 2006 roku.
Aby zaakcentować ten dzień, nasi uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszowe zwierzaki.  Na różnych zajęciach rozmawiano o odpowiedzialności za zwierzęta, które bierzemy pod swoją opiekę, ale także konieczności ochrony zwierząt dzikich, w tym tych zagrożonych wyginięciem.
Światowy Dzień Zwierząt stał się okazją do rozpoczęcia kolejnej już akcji zbiórki karmy i innych potrzebnych rzeczy dla bezdomnych psów z przysuskiego schroniska i Zacisznego Tymczasu, w którym porzucone psy znajdują azyl, odzyskują zdrowie i zaufanie do człowieka, a bardzo często także nową rodzinę.
W szkole pojawiły się plakaty informujące o zbiórce. Rzeczy najbardziej potrzebne to:
– mokra karma w puszkach – gdy pieski są wygłodzone, a często chore, bardzo ważne jest, by dostawały jedzenie dobrej jakości, dlatego w tym roku bardzo prosimy właśnie o karmę w puszkach.
– koce i ręczniki (mogą być używane);
– podkłady higieniczne – przydają się, gdy pomocy wymagają szczenięta;
– zabawki dla piesków lub po prostu pluszaki.
Zbiórka potrwa do końca października. Już teraz serdecznie dziękujemy za każdy, nawet najdrobniejszy gest.