Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”
Janusz Korczak

20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać. Jest to również dzień bycia solidarnym oraz okazywania wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.
W tym dniu dzieci z grupy Kaczuszki wzięły udział w ciekawych zabawach i grach dydaktycznych. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się o tym, że mają swoje prawa m.in.: prawo do zabawy, nauki, miłości, rozwoju, odpoczynku oraz do poznawania otaczającego nas świata. Na zajęciach dydaktycznych dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Wszyscy mamy prawa”, wykonały pracę plastyczną, wykorzystując kredki i plastelinę. Na koniec zajęć dzieci wysłuchały „Piosenki o prawach dziecka” (sł. i muz. Jerzy Kobyliński) oraz z wielkim zaangażowaniem rozwiązały quiz, sprawdzający wiedzę na temat swoich praw. Wszystkie aktywności, w których dzieci brały udział,  miały na celu zwrócenie szczególnej uwagi na ich prawa. Ich znajomość pozwoli najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, natomiast dorosłym przypomina o tym, że należy dołożyć wszelkich starań, by prawa dzieci były przestrzegane. Był to bardzo ciekawy dzień – pełen śmiechu i radości.