„Szkoła na językach”

Tradycyjnie już, na przełomie maja i czerwca, uczniowie naszej szkoły żyją językami obcymi. Chętni uczniowie z klas 4-8 przystępują do szkolnych konkursów językowych – z języka angielskiego i niemieckiego. Ci, którzy odkryli w sobie żyłkę aktorską, mieli też okazję wystąpić w anglojęzycznym lub niemieckojęzycznym przedstawieniu.
W tym roku Szkolny Dzień Języków Obcych odbył się 5 czerwca. Uczniowie klas piątych, wraz ze swoimi nauczycielami, zaprosili swoich młodszych i starszych kolegów na miniucztę teatralną w językach: niemieckim i angielskim.
Najpierw widzowie mogli obejrzeć zabawną scenkę w języku niemieckim o Rabarbarowej Barbarze, której talenty kulinarne pozwoliły otworzyć bar i w krótkim czasie zyskać wielu klientów. Publiczność nie tylko podziwiała umiejętności językowe i aktorskie swoich kolegów, ale również aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu, powtarzając za prowadzącym łamańce językowe.
Scenkę zaprezentowali uczniowie klasy 5c.
W przerwie wszyscy uczniowie mogli zaprezentować swoją wiedzę na temat krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, biorąc udział w krótkim quizie.
Następnie publiczność została zabrana w krótką podróż w czasie po Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – jej historii i literaturze. Na scenie pojawiły się postaci historyczne ważne dla ojczyzny języka angielskiego: Elżbieta I i Elżbieta II, Henryk VIII i Jerzy VI, nie zabrakło też Winstona Churchilla. Miłym akcentem było pojawienie się jednej z najbardziej znanych i lubianych pisarek brytyjskich – J.K. Rowling, autorki serii książek o Harrym Potterze. Również on i jego przyjaciółka Hermiona zagościli na naszej scenie. Na zakończenie pojawiła się Emily Blunt, aktorka wcielająca się w postać równie znanej, co Harry Potter postaci – Marry Poppins. W podróży w czasie towarzyszyli nam: Profesor oraz jego dwie uczennice.
W tę niezwykłą podróż zabrali nas uczniowie klasy 5a.
Środa nie była ostatnim dniem spotkań naszej społeczności szkolnej z językami obcymi. 7 czerwca uczniowie klas 7a i 7b zaprosili swoich młodszych kolegów z klas 1-3 na mini przedstawienie „Puss In Boots”. Zachwycili swoich widzów piękną dekoracją oraz niezwykle pomysłowymi strojami. Dzięki temu, iż historia Kota w Butach jest wszystkim dobrze znana, młodsi uczniowie bez problemu rozumieli, co dzieje się na scenie, mimo iż tym razem bohaterowie posługiwali się językiem angielskim.
Szkolne przedstawienia w językach obcych są zawsze chętnie oglądane przez uczniów naszej szkoły – podziwiają oni odwagę i umiejętności językowe swoich kolegów, a także przygotowane przez nich kostiumy oraz dekoracje. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim występującym.
Mamy nadzieję, że wkład aktorów w przygotowanie tych trzech scenek stanie się motywacją dla innych na kolejne lata nauki języków.
Szkolny Dzień Języków Obcych był okazją do podsumowania konkursów i wręczenia zwycięzcom pamiątkowych dyplomów oraz nagród. Otrzymali je z rąk pana dyrektora, Marcina Fidosa oraz swoich nauczycieli.

W konkursie języka angielskiego nagrodzeni zostali:
– w kategorii klas IV:
I miejsce – Alicja Pol, kl. IVa,
II miejsce – Filip Próchnicki, kl. IVa,
III miejsce – Lena Telecka, kl. IVa,
– w kategorii klas V:
I miejsce – Karina Kornacka, kl. Vb,
II miejsce – Jan Kinas, kl. Va,
III miejsce – Maja Grusiecka, kl. Va,
– w kategorii klas VI:
I miejsce – Vanessa Dogbatsey, k. VIa,
II miejsce – Zuzanna Banasiewicz, kl. VIb,
III miejsce – Piotr Płuciennik, kl. VIa,
– w kategorii klas VII:
I miejsce – Stanisław Gajos, kl. VIIa,
II miejsce – Dawid Szyszka kl. VIIb,
III miejsce – Magdalena Kieszek, kl. VIIa,
– w kategorii klas VIII:
I miejsce – Zuzanna Oracz, kl. VIIIa,
II miejsce – Gabriela Matynia, Kl. VIIIa,
III miejsce – Kamil Bomba, kl. VIIIa.
Uczniów przygotowali: p. Inga Dubaj, p. Witold Gołyski, p. Krzysztof Kacperski i p. Agnieszka Rejczak.
Sponsorem nagród w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego jest firma King Kilnker S.A., która od lat wspiera nas w motywowaniu naszych uczniów do nauki języków obcych. Serdecznie dziękujemy!

W konkursie języka niemieckiego nagrody otrzymali:
– w kategorii klas IV:
I miejsce – Karolina Janus, kl. IVb,
II miejsce – Filip Próchnicki, kl. IVa,
III miejsce – Wojciech Lao, kl. IVa,
– w kategorii klas V:
I miejsce – Laura Cendrowska, kl. Va,
II miejsce – Maksymilian Siara, kl. Vb,
III miejsce – Nadia Gasek, kl. Vc,
– w kategorii klas VI:
I miejsce – Vanessa Dogbatsey, kl. VIa,
II miejsce – Lena Kalita, kl. VIb,
III miejsce – Anna Helman, kl. VIb,
– w kategorii klas VII:
I miejsce – Stanisław Gajos, kl. VIIa,
II miejsce – Jakub Węzigowski, kl. VIIa,
III miejsce – Bartosz Telecki, kl. VIIa,
– w kategorii klas VIII:
I miejsce – Szymon Piecyk, kl. VIIIa,
II miejsce – Zuzanna Oracz, Kl. VIIIa,
III miejsce – Monika Kruzel, kl. VIIIa.
Uczniów przygotowały panie: Dorota Głogowska i Monika Kumor-Niedźwiecka.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Puss in Boots by Charles Perrault