Rok Kopernika

Świętujemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, dla uczczenia tego rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Kopernika.
Mikołaj Kopernik był astronomem. Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego.
To wie każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć. Takie podejście do poznawania zjawisk jest nam szczególnie bliskie. Kiedy Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo, nie było jeszcze teleskopów, korzystał z prostych przyrządów optycznych. Mimo tego jego odkrycie było przełomowe i zmieniło niepodważalne dotąd podstawy wiedzy o świecie.
Włączając się w obchody tego wyjątkowego jubileuszu, uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielem fizyki w PSP nr 2 w Przysusze przygotowali gazetkę tematyczną dla całej społeczności uczniowskiej, aby wszyscy lepiej poznali postać Mikołaja Kopernika i jego dokonania, przełomowe odkrycia naukowe, a może nawet dokonali własnego przewrotu kopernikańskiego.