Uroczystość pasowania na ucznia to niezwykle ważny dzień w życiu każdego dziecka. W tym roku do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 przyjęto 52 pierwszoklasistów, którzy doświadczyli tej wspaniałej chwili 25 października (klasa Ib ucząca się w budynku przy ul. Warszawskiej) oraz 30 października (klasa Ia ucząca się w budynku przy ul. Skowyry).
Pierwszaki, w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów, wykazały się wieloma umiejętnościami i talentami podczas występów artystycznych, w których udowodniły, że są gotowe do dołączenia do grona społeczności szkolnej. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor, Marcin Fidos i pani wicedyrektor, Anna Jedlińska dokonali pasowania dzieci na uczniów oraz wręczyli pamiątkowe dyplomy i słodkie prezenty przygotowane przez rodziców. Uroczystość zakończyła się podziękowaniami dyrekcji dla wszystkich przybyłych gości oraz życzeniami złożonymi dzieciom, które po emocjonujących chwilach pospieszyły w objęcia rodziców.
Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy wielu sukcesów edukacyjnych, wielu przyjaźni oraz samych wspaniałych i radosnych chwil spędzonych w murach naszej szkoły. Powodzenia!
Archiwum miesiąca: październik 2024
Siatkarskie Igrzyska z Pawłem Zagumnym
30 października 2024 r. w naszej szkole odbyły się „Siatkarskie Igrzyska z Pawłem Zagumnym”. W wydarzeniu wzięły udział 32 drużyny ze szkół podstawowych Ziemi Radomskiej: PSP nr 2 Przysucha, PSP Skrzyńsko, PSP Wieniawa, PSP Wrzos, PSP Przytyk oraz PSP Sławno. Rywalizacja odbywała się w kategoriach klas 5-6 (dziewczęta i chłopcy) oraz klas 7-8 (również dziewczęta i chłopcy). Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta: Gabriela Wojtunik, Weronika Trochim, Aleksandra Soból, Katarzyna Gajos, Paulina Wełpa, Lena Tomczyk, Paulina Osuchowska oraz Estera Mróz z klasy 8, a także chłopcy: Jakub Węzigowski, Gabriel Chruściński, Marcel Matyjas (klasa 8), Maksymilian Siara, Adam Wysokiński, Aleksander Gutowski, Michał Nowak, Jakub Dymski i Kacper Macieja z klas 6.
Turniej przebiegał w duchu fair play i na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki oraz dyplomy, a najlepsze drużyny — medale, puchary oraz upominki rzeczowe wręczone przez siatkarza Pawła Zagumnego.
Zbiórka na rzecz bezdomnych psów
W dniach 4-30 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz bezdomnych psów, które w trudnych, szczególnie zimowych miesiącach, przebywają w lokalnym schronisku oraz w domu tymczasowym „Zaciszny Tymczas”. Uczniowie ze wszystkich klas oraz grup przedszkolnych wykazali się ogromnym sercem, przynosząc karmę, koce, ręczniki, pluszaki i zabawki, które mają przynieść tym czworonogom choć trochę ciepła i radości.
Wielu uczniów z Samorządu Uczniowskiego, ale także spoza niego, oraz kilku nauczycieli i pracowników zaangażowało się w przygotowanie kiermaszu słodkości, a dochód z ich sprzedaży pozwolił na zakup aż 11 dużych worków suchej karmy dla psów. Dzięki wspólnemu wysiłkowi 30 października zebrane dary mogły trafić do tych, którzy sami nie potrafią o siebie zadbać.
Wszystkie te działania świadczą o tym, że społeczność naszej szkoły jest wrażliwa i zawsze chętnie rusza z pomocą. Inicjatywa zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla zwierząt w naszym zespole została przeprowadzona już po raz siódmy i po raz kolejny spotkała się z ogromnym odzewem. Przedszkolaki i uczniowie wiedzą, że jesteśmy odpowiedzialni za los zwierząt, które zaufały człowiekowi i które ten człowiek zawiódł.
Wielki filozof, Immanuel Kant uważał, że „serce człowieka możemy ocenić po jego traktowaniu zwierząt”. Nasza przedszkolno-szkolna społeczność każdego roku udowadnia, że ma serca wielkie i pełne empatii.
Dziękujemy!
Nasze pianistki w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
29 października odbył się KONCERT PAMIĘCI GETTA W PRZYSUSZE, podczas którego uroczyście wręczono stypendium im. Symchy Bunema. Gościem specjalnym wydarzenia był Daniel Stahilevitz – bardzo zdolny pianista, urodzony w RPA, którego dziadkowie zamieszkiwali w czasie wojny w przysuskim getcie.
Dwie uczennice klasy 7b naszej szkoły zagrały na fortepianie podczas tego koncertu: Aleksandra Skalska wykonała utwór Fryderyka Chopina, Polonez g-moll i Alicja Gołyska – Mały walc Grzegorza Miśkiewicza. Dziewczęta uczą się gry na instrumencie pod czujnym okiem i uchem nauczycieli – pana Krzysztofa Porębskiego i pana Aureliusza Mendery w Szkole Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach.
Gratulujemy pięknych występów!

Jesień w plenerze
Piękna polska złota jesień zachęca wszystkich do plenerowych aktywności. Dlatego też uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wykorzystują ten czas na podróżowanie oraz spędzanie wspólnie czasu na świeżym powietrzu.
18 października klasa VIb udała się na ognisko klasowe na Topornię.
Klasy czwarte 24 października uczestniczyły w jednodniowej wycieczce do Kielc. Dzieci wzięły udział w warsztatach: Świecące w ciemności. Luminescencja na terenie Energetycznego Centrum Rozrywki INDUSTRIA.
Następnie obejrzały wystawę lalek połączoną z ciekawą opowieścią o historii zabawek na przestrzeni wieków w Muzeum Zabawek i Zabawy.
Trzecim etapem wycieczki była wizyta w budynku rozgłośni Radia Kielce, gdzie uczniowie mieli możliwość podpatrywania pracy radiowców – dziennikarzy, dźwiękowców i redaktorów. Czwartoklasiści wystąpili na żywo i przesłali pozdrowienia na antenie. Obejrzeli interaktywną wystawę z dziesięcioma strefami edukacyjnymi, które są częścią projektu Centrum Edukacji Medialnej – Media od kuchni.
25 października na wycieczkę do Kielc wyruszyły klasy 7.
Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w budynku rozgłośni Radia Kielce, gdzie uczniowie mieli możliwość podpatrywania pracy radiowców – dziennikarzy, dźwiękowców i redaktorów. Obejrzeli interaktywną wystawę z dziesięcioma strefami edukacyjnymi, które są częścią projektu Centrum Edukacji Medialnej – Media od kuchni. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach: Świecące w ciemności. Luminescencja na terenie Energetycznego Centrum Rozrywki INDUSTRIA.
Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Centrum Geoedukacji – Geonatura Kielce, gdzie uczniowie wzięli udział w grach terenowych.
Sztafetowe Biegi Przełajowe Dzieci i Młodzieży
8 października w Przysusze odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe Dzieci i Młodzieży.
Uczniowie naszej szkoły reprezentowali szkołę w obu kategoriach.
W kategorii Dzieci – dziewczęta w składzie: Alicja Jarosińska, Helena Chruścińska, Julia Pacak, Barbara Sokół, Wiktoria Jarosińska, Laura Cendrowska, Melania Gasek, Karina Próchnicka, Barbara Romanik, Alicja Gołyska, Emilia Snoch i Maja Walczak.
Chłopcy w składzie: Jan Stępień, Adam Wysokiński, Bartosz Sikorski, Aleksander Gutowski, Jakub Dymski, Jakub Bernas, Michał Nowak i Mateusz Zawadzki.
Dziewczęta zajęły I i II miejsce, chłopcy I miejsce.
W kategorii Młodzież udział w zawodach wzięły: Zuzanna Kalita, Aleksandra Soból, Natalia Cisak, Aleksandra Skalska, Vanessa Dogbatsey, Estera Mróz.
Dziewczęta zajęły II miejsce.
W tej kategorii chłopcy w składzie: Miłosz Owczarski, Dawid Szyszka, Adam Ślusarz, Marcel Matyjas, Kacper Wołynkiewicz, Jakub Dudek, Ignacy Ryś zajęli I miejsce.
Zwycięzcy każdej szkoły reprezentowali swoją placówkę na Finałach Międzypowiatowych, które odbyły się 16 października w Jedlińsku. Nasze dziewczęta młodsze zajęły VI miejsce, chłopcy młodsi VIII miejsce, chłopcy starsi X miejsce.
Dziękujemy wszystkim za udział w zawodach, gratulujemy podjęcia wyzwania i sukcesów.
Opiekunami naszych uczestników są nauczyciele wychowania fizycznego.
Dzień Edukacji Narodowej – akademie
11 października w obu budynkach naszej szkoły odbyły się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas których uczniowie wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom za trud, zaangażowanie i codzienną pracę.
Na ulicy Skowyry akademię rozpoczęli uczniowie klasy 3a – Pola Cendrowska, Stanisław Gołąbek i Aleksander Grusiecki. W pełnej wzruszeń atmosferze przedszkolaki oraz uczniowie klas 1–3 śpiewali piosenki i recytowali wiersze, wyrażając podziękowania za naukę i opiekę, jaką otrzymują każdego dnia. Występy dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych emocji. Szczególną atrakcją był dynamiczny występ uczniów klasy 2a, którzy zaprosili publiczność do wspólnego tańca w rytm energicznego rock and rolla. To radosne zakończenie akademii wywołało szerokie uśmiechy na twarzach nauczycieli i uczniów.
Na ulicy Warszawskiej uczniowie także dziękowali nauczycielom prezentując wiersze i piosenki. Klasa 2c zaśpiewała piosenkę „Bukiet serc”, a klasa 3b wykonała utwór „Nauczyciel mądra głowa”. Program wzbogaciły elementy humorystyczne w tym „przyśpiewka” szkolna na melodię „Hej, sokoły” w wykonaniu Tosi Piechoty oraz zabawne scenki o szkolnych perypetiach: „Zwykłe dzieci” przygotowane przez klasę 3b, „Klasówka” od klasy 5b, „Brat i siostra” w interpretacji Karoliny Janus i Jana Kinasa, a także „Reporter” i „Ziółka” wystawione przez uczniów z klas 6b i 6c. Na zakończenie Piotr Szymczyk rozgrzał publiczność, zapraszając do wspólnego śpiewania piosenki „Wsiąść do pociągu”.
Na zakończenie obu akademii Pan Dyrektor Marcin Fidos podziękował nauczycielom za wkład w przygotowanie uroczystości oraz złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom oświaty. Przekazał także zgromadzonym życzenia Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i niezapomniane występy, a naszym uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z pracy!
14 października – Dzień Edukacji Narodowej


Ósmoklasiści na dwudniowej wycieczce we Wrocławiu
9 października ósmoklasiści wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia, która odbyła się w ramach rządowego projektu „Podróże z klasą”.
Pierwszym punktem programu było poznawanie Ostrowa Tumskiego, najstarszej części Wrocławia, z pięknymi, historycznymi zabytkami. Spacerując po tej malowniczej dzielnicy, uczniowie mogli zobaczyć m.in. gotycką Katedrę św. Jana Chrzciciela oraz rezydencję Metropolity Wrocławskiego. Przechodząc przez Most Tumski, udali się w stronę wrocławskiego Rynku, mijając po drodze Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie przewodnik wspomniał o profesorze Janie Miodku, co wzbudziło zainteresowanie uczniów, szczególnie tych pasjonujących się językiem polskim.
Po dotarciu na Rynek, jeden z największych w Polsce, uczniowie podziwiali Stary i Nowy Ratusz oraz urokliwe kamienice.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie uczestnicy wycieczki obejrzeli dzieła sztuki z różnych epok. Następnie uczniowie mogli zobaczyć Panoramę Racławicką. Wrażenie robiła skala tego monumentalnego dzieła – panoramiczny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami jest imponujący zarówno pod względem techniki, jak i efektu przestrzennego. Uczniowie byli zainteresowani szczegółami i z zaciekawieniem słuchali o historii bitwy oraz o samej technice tworzenia obrazu. Niektórych zaskoczyło, jak realistycznie przedstawiono sceny bitewne, co dodatkowo pogłębiło ich zainteresowanie.
Drugiego dnia uczniowie odwiedzili Hydropolis – nowoczesne centrum wiedzy o wodzie. Wchodząc do tego futurystycznego miejsca, wszyscy od razu poczuli atmosferę nowoczesnych technologii i nauki w przystępnej formie. Każda interaktywna wystawa przyciągała uwagę, a opowieści o tym, jak woda wpływa na życie na Ziemi, wywołały wśród uczniów refleksję. Najwięcej emocji wzbudziły informacje o tym, jak to, co spożywamy wpływa na stan wody, która krąży w przyrodzie. Dogłębnie uświadomiło to słuchaczom wagę naszego postępowania i jego wpływ na kondycję środowiska. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się tu więcej o właściwościach wody oraz o technologii wykorzystywanej do jej ochrony i oczyszczania. Multimedialne wystawy i interaktywne instalacje wzbudziły ciekawość wielu z nich. Część uczniów szczególnie zainteresowała się wystawą poświęconą oceanom i głębinom morskich ekosystemów.
Kolejnym i ostatnim już punktem programu było Afrykarium oraz wizyta we wrocławskim zoo. Spacerując po terenie zoo, uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodne gatunki zwierząt, w tym te pochodzące z Afryki, co było dla wielu interesującym doświadczeniem. Afrykarium, pierwsze w Polsce oceanarium, wzbudziło podziw, zwłaszcza ogromne akwaria, w których można było obserwować egzotyczne ryby i inne stworzenia morskie.
Podczas całej wycieczki panowała radosna i przyjazna atmosfera. Piękna pogoda sprzyjała spacerom po Wrocławiu, a zabytkowa architektura miasta dodawała wyjazdowi wyjątkowego klimatu.
Edukacja filmowa


Nasza placówka bierze udział w powyższym projekcie. Za nami pierwsze seanse:
– 08.10 dla przedszkolaków: Kici Kocia mówi: Dzień dobry! z cyklu Poznajemy emocje;
– 10.10 dla uczniów klas 4-6: Łowcy czarownic z cyklu Młodzi w obiektywie;
– 15.10 dla uczniów klas 0-3: Jakub, Mimmi i gadające psy z cyklu Filmowe podróże.
– 22.10 dla uczniów klas 7-8: Podnieść poprzeczkę z cyklu Świat wartości.
W ciągu całego roku szkolnego każda z grup realizować będzie ten projekt poprzez udział w seansach, dostosowanych tematycznie do wieku uczestników.